S obzirom da mnogi radioamateri zanemaruju teoriju i prenaglašavaju značaj praktičnog rada i eksperimentiranja, nastavljamo sa serijalom teoretskih radova, kojima želimo naglasiti simbiozu “teorije i prakse” bez davanja prednosti niti jednom niti drugom području rada i stvaralaštva.
Svi znanstveni radovi dolaze iz pera eminentnih stručkanja iz svijeta poznatkog kao “Fakultet elektrotehnike i računarstva”. Neka vas naslov “Planinaranje mobilnih sustava” ne zavara, riječ je “isključivo” radioamaterskim temama i dilemama.
Antene – osnovni pojmovi
- Antene su djelovi komunikacijskog lanca (elementi) koji vrše pretvorbu signala (struja, napon) u elektromagnetski val i obratno. Poželjna je što djelotvornija pretvorba (što manji gubici).
- Efikasnost zračenja antena ovisi o dosta parametara i u osnvi je vezana uz geometrijske dimenzije anten koje bi trebale biti reda veličine valne duljine (četvrtina, polovine).
- U cilju usporedbi svojstva, definira se tzv. izotropni radijator odnosno točkasti izvor zračenja koji u prostor odašilje kuglasti val.
- U praksi izotropni radijator ne postoji s obzirom da svaka antena ima neku konačnu dimenziju i ne zrači u svim smjerovima prostora podjednako.
Antene – karakteristični parametri
Antene se opisuju nizom parametara, kao što su:
- polarizacija (orijentacija vektora E);
- dijagram zračenja (raspored intenziteta zračenja u prostoru – obično se prikazuje u pojedinim ravnima);
- usmjerenost (odnos intenziteta zračenja u pojedinom smjeru u odnosu na izotropni radijator);
- dobitak (vezano uz usmjerenost no sa uključenim gubicima);
- impedancija (na priključnicama);
- efektivna površina;- temperatura šuma;
- razne mehaničke i ostale karakteristike.
Prikaz linearno polariziranog EM vala (vertikalna polarizacija)
Parametri antena – dijagram zračenja
Dijagram zračenje dipola
Prostorni dijagram zračenja dipola
Linearni antenski nizovi
Kombiniranjem više antena u nizu (razmještaj u prostoru kao vertikalni ili horizontalni niz) može dati različite dijagrame zračenja. Na dijagrame zračenja se može dodatno utjecati s promjenom faze napajanja pojedinih antena. U mobilnim sustavima su česti vertikalni nizovi, obzirom da je poželjniji širi dijagram zračenja u horizontalnoj ravnini nego u vertikalnoj.
Izvorni pdf dokument možete preuzeti ovdje.
Zavod za radiokuminikacije
Prod.dr.sc Robert Nađ
Izvor: ieee.hr